10 powodów, dla których warto, aby Polak znał francuski

 

1. Po francusku mówi 300 milionów osób mieszkających na pięciu kontynentach: w Europie (Francja, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria), Afryce (w dwudziestu krajach), Ameryce Północnej (Quebec, Luizjana), Ameryce Południowej (Gujana  Francuska), Azji (Kambodża, Laos, Wietnam), Australii (Polinezja, Nowa Kaledonia), a także na kilku egzotycznych wyspach (Reunion, Mauritius, Madagaskar, Martynika) – www.francophonie.org

 

2. Francuski jest językiem oficjalnym w 32 krajach i językiem mówionym w kilkunastu innych krajach. Ale po francusku można mówić także w Polsce. Najwięksi inwestorzy zagraniczni w Polsce to firmy francuskie, a wielu Francuzów obrało sobie naszą ojczyznę za swój dom.

 

3. Francuski jest oficjalnym językiem Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, UNESCO i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

 

4. Francja to jeden z najsilniej rozwiniętych gospodarczo krajów świata. Na pewno znacie wiele marek, które wywodzą się z Francji:
L’Oréal  
Carrefour    
Renault  
Chanel
Orange, AXA...
Znajomość francuskiego zwiększa szanse zawodowe. Aktualnie firmy z kapitałem francuskim oferują w Polsce 200 000 miejsc pracy.

 

5. Francuski to język elit. W średniowieczu francuski był językiem dworu angielskiego. W wieku XVIII stał się językiem międzynarodowym, przede wszystkim w dyplomacji i kulturze. Jego znajomość jest postrzegana jako obowiązkowa dla każdej starannie wykształconej osoby na świecie. Do tej pory znajomość francuskiego zapewnia przynależność do elity cywilizacyjnej świata.


6. Francuski jest jednym z najpiękniejszych języków świata… Le français, c’est la plus belle langue, n’est-ce pas ?


7. Francuski daje możliwość bezpośredniego poznania jednej z najciekawszych kultur europejskich. To właśnie we Francji znajduje się Louvre , Moulin Rouge  i Lazurowe Wybrzeże. Wybierając się do Francji warto znać francuski, ponieważ Francuzi nie znają wielu języków obcych, za to bardzo wysoko cenią sobie ojczystą mowę i są szczęśliwi, gdy spotkają kogoś, kto ten zachwyt podziela.

 

8. Język francuski jest drugim najczęściej używanym językiem w internecie!

 

9. Żeby zrozumieć sens i słowa piosenek. 

 

10. Wreszcie francuski przydaje się, żeby zabłysnąć w towarzystwie…, żeby zrobić na kimś wrażenie… albo żeby odpowiedzieć silniejszemu koledze (gdy jesteśmy na niego bardzo rozgniewani): „Tu veux une gifle?”  i cieszyć się, że nic nie zrozumiał… Wink

Wspieraj projekt