7 maja (piątek)

8.30  Szkoła Podstawowa w Lipsku (gm. Zamość)

 

Wieś leży w południowej części obecnej gminy Zamość. Historia szkoły, do której przybyliśmy sięga 1937r. kiedy to mieszkańcy wsi podjęli inicjatywę zbudowania własnymi siłami nowego, murowanego budynku szkoły. W 1939r. zamojski architekt Tadeusz Zaremba wykonał projekt pięknej 5-klasowej szkoły, która miała stanąć obok starego budynku szkolnego przeznaczonego na mieszkania dla nauczycieli. Po zgromadzeniu materiału mieszkańcy w 1939r. rozpoczęli budowę, ale prace przerwał wybuch wojny. Jednakże po wyzwoleniu w 1944r. mieszkańcy wracający do domów, zastali we wsi tylko dwa całe domy. Zachował się budynek starej szkoły, w której hitlerowcy urządzili bunkier.

1947r.  – wieś otrzymała „nową” szkołę – drewniany barak, postawiony przez mieszkańców w czynie społecznym. W 1969r. – oddano do użytku nowy, murowany budynek szkoły, który w latach 90-tych nieco rozbudowano.

 Od 2003r. dyrektorem szkoły jest Grażyna Kozak, która przyjęła nas życzliwie i wyraziła szczere zainteresowanie naszym programem MowimyPoFrancusku.pl.

 

Klasy liczą po 8 uczniów, my zastaliśmy grupę liczącą 11 uczniów, której animatorem była Pani Joanna Konopka. Pani Joanna przyznała się na samym początku, że zna język francuski i widać było, że poznała już nasz portal i z zapałem podchodzi do programu. Zdradziła nam, że ukończyła Filologię Romańską w Lublinie i francuski jest jej ulubionym językiem, zaś angielskiego w szkole uczy niejako „z obowiązku”. Pani Joanna, choć jest młodą nauczycielką (uczy od 3 lat), przygotowuje uczniów do konkursów językowych, w których szkoła bierze aktywny udział. Są to konkursy z języka angielskiego i niemieckiego.

Mamy nadzieję, że wraz z przystąpieniem do programu MowimyPoFrancusku rozpocznie się droga, na której dzieci będą się chętnie uczyły a jednocześnie odnosiły sukcesy w języku francuskim i z zainteresowaniem poznawały kulturę tego kraju.

 

 

 

 

 

Wspieraj projekt