Symbole Francji - Czy wiecie, co mają wspólnego Beatlesi z hymnem francuskim?

 

 

Na pewno na myśl o Francji przychodzi Wam do głowy co najmniej kilka skojarzeń. W tym rozdziale będzie mowa o tym, co symbolizuje Francję w oczach samych Francuzów.

 

Hymn narodowy czyli Marsylianka - La Marseillaise   

 

Jak to często z hymnami bywa, francuski hymn państwowy był z początku pieśnią  żołnierską. Skomponował ją pewien oficer francuskiej armii. Ale naprawdę popularna stała się podczas Wielkiej  Rewolucji Francuskiej. Wtedy, jako pierwsi na ulicach Paryża, zaśpiewali ją żołnierze z miasta Marsylia - stąd  wzięła się jej nazwa. W 1795 roku Marsyliankę ogłoszono  hymnem narodowym. Dziś przy oficjalnych okazjach śpiewa się zwykle pierwszą i szóstą zwrotkę, czasem siódmą i refren.

 

Francuska reprezentacja w piłce nożnej śpiewa hymn przed meczem.

 

Posłuchajcie Marsylianki i dowiedzcie się, o czym mówią jej słowa.

 

 

Czy wiecie, że pierwsze akordy Marsylianki rozpoczynają przebój Beatlesów "All you need is love", zwany hymnem miłości?

 

 

 

Barwy narodowe Francji to Niebieski, Biały i Czerwony.

 

Francuscy kibice sportowi

 

 

W takiej kolejności te trzy kolory są widoczne na francuskiej fladze państwowej, która z tego powodu jest nazywana przez Francuzów Tricolore     .

 

Flaga pochodzi z czasów Rewolucji Francuskiej. Kolor biały symbolizuje władzę królewską,  kolor niebieski - szlachtę, a czerwony – lud.  Barwy te, umieszczone razem na fladze, miały symbolizować równość tych trzech grup społecznych.

 

 

Dewiza narodowa


Francja ma swoją narodową dewizę. Brzmi ona „Wolność, Równość, Braterstwo” (Liberté, Égalité, Fraternité)   i pochodzi z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Slogan ten jest umieszczany na różnych budynkach państwowych we Francji.

 

 

Jakie jest godło państwowe Francji?

 

Francuska konstytucja nie przewiduje, oprócz flagi, żadnego oficjalnego godła państwowego. Powoduje to nawet pewne komplikacje w kwestii protokołu dyplomatycznego, podczas oficjalnych uroczystości międzynarodowych. Kiedy inne państwa wywieszają swoje godła, Francja pokazuje a to inicjały Republiki (RF), a to postać Marianny, a to... koguta.

 

Marianna


 

Francuzi wyobrażają sobie swoje państwo, Republikę Francuską, jako piękną kobietę ubraną w czepek frygijski.

 

Taki czepek symbolizuje wolność - nosili go wyzwoleni niewolnicy w starożytnej Grecji i Rzymie.

 

Co jakiś czas w postać Marianny wciela się słynna Francuzka uważana przez Francuzów za symbol kobiecej urody. I tak do wizerunku Marianny pozowały już aktorki Brigitte Bardot    (1970), Catherine Deneuve    (1985) czy modelka Laetitia Casta    (2000).

 

Laetitia Casta pozuje do popiersia Marianny

 

 

Portret Marianny widnieje między innymi na francuskich monetach euro i znaczkach pocztowych.

 

Kogut galijski

 

Jakie zwierzę symbolizuje Polskę? Biały orzeł. A Australię? Kangur. A zwierzęciem, które symbolizuje Francję, jest kogut.

 

Kogut stał się symbolem Francji z powodu gry słów. Kiedy tereny dawnej Francji (czyli Galia) zostały podbite przez Rzymian, Rzymianie mylili się i zamiast "Gal" (mieszkaniec Galii) czy "galijski" używali określenia "gallus". A w języku łacińskim gallus znaczy kogut.

 

Galijski kogut to nie taki zwykły kogut z podwórka. Jest dumny, odważny i czujny. Rano budzi ze snu ludzi i wita słońce, a wieczorem przepędza demony ciemności. Słynny francuski król Ludwik XIV, nazywany "Królem Słońce", z dumą używał koguta w swoim godle.

 

 

Kogut widnieje na państwowej pieczęci francuskiej, ale dzisiaj jest przede wszystkim używany jako symbol Francji za granicą, zwłaszcza w sporcie. Wizerunek koguta widnieje w logo najsłynniejszej francuskiej marki odzieżowej Le Coq Sportif   , która dostarcza stroje dla sportowców i akcesoria dla kibiców na całym świecie.

 

 

 

 

 

 

*Wielka Rewolucja Francuska (1789-1799) to przełomowy moment w historii Francji. Została wtedy obalona monarchia czyli władza królewska, a Francja zyskała podstawy ustroju demokratycznego. Ważnym dokumentem uchwalonym w tym czasie jest „Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela”. To właśnie w niej sformułowano nienaruszalne prawa wszystkich obywateli, takie jak wolność i równość wobec prawa.