Aktualności

Aktualności


2015-07-29


W dniach 20-23 lipca 2015 , projekt MowimyPoFrancusku.pl został zaprezentowany podczas 2. edycji Światowego Forum Języka Francuskiego w Liège (Belgia). Wydarzenie zorganizowane przez Międzynarodową Organizację Frankofonii (OIF) we współpracy z Federacją Walonia-Bruksela zgromadziło blisko 1500 francuskojęzycznych uczestników z 90 krajów i z 4 kontynentów!

 

Forum jest dla frankofonów z całego świata wyjątkową okazją do spotkania, dyskusji, wymiany poglądów i pomysłów oraz prezentacji własnych projektów w pięciu obszarach tematycznych: edukacja, ekonomia, kultura, język a kreatywność oraz aktywność obywatelska. Wszystkie projekty wpisują się w strategię « frankofonii kreatywnej », która uznaje język francuski za motor kreatywności, innowacji i postępu.

 

Prezentacja projektu w ramach Forum była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Orange, za które bardzo serdecznie dziękujemy!

 

Liège, miasto-gospodarz Światowego Forum Języka Francuskiego szczyci się dynamicznym rozwojem, którego symbolem jest nowoczesny i bardzo ciekawy architektonicznie dworzec kolejowy Liège-Guillemins...


Informacja o MowimyPoFrancusku.pl wyróżniała się na tle publikacji prezentujących francuskojęzyczne projekty z całego świata


 

O projekcie mowimypofrancusku.pl dowiedzieli się m.in. uczestnicy Forum z Austrii,...

 

z Quebeku, ...

 

z Algierii i z Belgii, ...

 

z Senegalu, ...

 

z Japonii i z Haiti , ...

 

z Francji, ...

 

z Rumunii, ...

...czy z Madagaskaru.

 

Z naszym projektem zapoznali się również organizatorzy Forum: Philippe Suinen, Komisarz drugiego Światowego Forum Języka Francuskiego w Liège,


Hamza Fassi Fihri, poseł Regionu Brukseli-Stolicy, przewodniczący delegacji belgijskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Frankofonii (APF),


oraz Adama Ouane, Administrator Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF).


Wizyty instruktażowe


W ramach pierwszej edycji projektu MowimyPoFrancusku.pl odbyło się dziesięć wizyt instruktażowych w placówkach z różnych miejscowości w Polsce. Podczas wizyt dzieci dowiedziały się dlaczego warto uczyć się języka francuskiego, jak swobodnie poruszać się po stronie, jak wykorzystywać treści zawarte na stronie do nauki i zabawy w klasie, a także dlaczego tak ważne miejsce w projekcie MowimyPoFrancusku.pl zajmuje kultura. Każda wizyta obejmowała też słodki poczęstunek (tartę francuską lub rogaliki), a na zakończenie lekcji każde dziecko dostało słoiczek „crème de marron”, czyli  słodkiego kremu z kasztanów,  popularnego we Francji przysmaku, którym można posmarować naleśniki i spałaszować je z dodatkiem bitej śmietany.

Dzieci, początkowo onieśmielone, szybko przekonały się do nietypowej konwencji lekcji, która przybrała bardziej formę zabawy niż nauki. Pod koniec lekcji dzieci z zapałem zapewniły, że chcą dalej uczyć się francuskiego! Chyba udało nam się je przekonać, że nauka francuskiego jest nie tylko potrzebna, ale także łatwa i przyjemna, a zakładka kultura, w której publikujemy krótkie artykuły na tematy z szerokiej oferty kulturalnej Francji, są źródłem wiedzy i inspiracji, a może nawet drogowskazem na drodze do samorealizacji i rozwoju osobistego.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z poszczególnych wizyt.

 

22 listopada 2010 (poniedziałek)

8.00 Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Kodrębie

 

 

Docieramy do małej miejscowości Kodrąb, położonej w województwie łódzkim, niedaleko miasta Radomska. Mieszka tu niespełna 5 tysięcy osób.

W szkole podstawowej czeka na nas Pani Agnieszka Ciepielewska, nauczycielka języka polskiego oraz historii, która podjęła wyzwanie poprowadzenia dziesięciu modułów lekcji języka francuskiego.

Pani Agnieszka początkowo wydaje się stremowana, ale bardzo szybko przekonuje się, że konstrukcja portalu pozwala sprawnie poruszać się po nim również osobom nie znającym języka francuskiego. Będzie uczyła się go razem ze swoimi uczniami.

 

 

 

 

 

 

Szkoła Podstawowa w Radecznicy (woj. lubelskie)

Szkoła Podstawowa w Ulhówku (woj. lubelskie)

Szkoła Podstawowa w Strzyżowie (woj. lubelskie)

Szkoła Podstawowa w Starym Kraszewie (woj. mazowieckie)

Szkoła Podstawowa w Kamieniu (woj. wielkopolskie)

Szkoła Podstawowa w Pniówku (k/Zamościa)

Szkoła Podstawowa im. Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej (gm.Zamość)

Szkoła Podstawowa w Lipsku (gm. Zamość)

Szkoła Podstawowa w Borowinie Sitanieckiej im. Ks. Jana Twardowskiego (gm. Zamość)


Wspieraj projekt